Osobní údaje nejsou jen vaše. Jejich ochrana se týká i Českého rozhlasu

19. březen 2018

Jméno, rodné číslo, adresa, číslo pojištěnce nebo třeba počet dětí. To jsou osobní údaje. Některé jsou méně citlivé a jiné více. Neměly by se ale dostat do nepovolaných rukou, které by s nimi mohly manipulovat. Radiožurnál pátral, co o nás vědí státní i soukromé subjekty. A jak to, co vědí, hlídají.

25. května 2018 vstoupí v účinnost takzvané GDPR, tedy Obecné nařízení o ochraně osobních údajů. Jeho cílem je zvýšit bezpečnost osobních dat občanů EU.

V souvislosti s tím se Český rozhlas rozhodl zjistit a informovat, jaká data o Češích uchovávají různé strany. Úřady, policie, obchodníci i velcí operátoři. Co všechno vědí, jak s daty nákládají a je těžké se k takovým informacím dostat? Odpovědi hledá Lenka. Zatímco zůstává navenek neviditelná, ostatní vidí její osobní údaje. Spolu s reportérem Radiožurnálu Vojtěchem Kovalem odhaluje informace, které o ní mají. A nejspíš také o vás.

Seriál Neviditelná vysíláme tento týden od pondělí do pátku na Radiožurnálu od 8:50. Od 10:40 si můžete poslechnout také rozhovory s odborníky a zástupci subjektů, které v seriálu vystupují.

Ochrana osobních údajů se týká i Českého rozhlasu

Pravdou je, že některá data o občanech České republiky uchováváme také my sami. Nařízení GDPR se nás tedy dotkne stejně tak jako státních institucí a podnikatelů. O jaká data jde? Vymezuje je Zákon o rozhlasových a televizních poplatcích.

Co se s novým nařízením pro koncesionáře a Rozhlas letos v květnu změní, vysvětluje vedoucí právního oddělení Českého rozhlasu Petr Šmelhaus.

autoři: Vojtěch Koval , had
Spustit audio

Seriál neviditelná

Stačí jméno a po pár minutách může cizí člověk najít i vaše rodné číslo. Seriál Českého rozhlasu Radiožurnál odhaluje, co o vás mohou vědět ostatní. Obchodníci, stát i sociální sítě. Podaří se ukrýt naši figurantku před zrakem druhých stran?

Reportáže vysíláme v 8:50. Rozhovory s vybranými hosty od 10:40.

Sledujte nás

Více o tématu