Fotoalbum od policie. Každý průjezd pod bránou má svou momentku
Policie uchovává fotografie průjezdů všech vozidel. Nezáleží ani na tom, že řidič nespáchal žádný přestupek. Co tyto fotografie obsahují? Naše figurantka Lenka si policejní záznamy vyžádala. Na vyřízení písemné žádosti má policie 30denní lhůtu.
Policie lhůtu plně využila. Po třiceti dnech Lence přišlo CD s necelou stovkou černobílých fotografií. Snímky jsou anonymizované. Není z nich možné zjistit, kdy a kde byly pořízeny – tedy pokud někdo pozorný neidentifikuje dané místo podle okolí silnice. Černý rámeček se objevuje přes SPZ cizích vozidel a čelní skla všech aut. Včetně toho, které patří Lence.
Čtěte takéPolicie sleduje mobilní telefony, počet žádostí na operátory jde do statisíců
U fotografií přitom policie uchovává také polohové a časové údaje. Tyto informace ale neposkytla. „Policie tvrdí, že to nemůže vydat s ohledem na ochranu případné třetí osoby, která to vozidlo řídila,“ vysvětluje důvody datový novinář Českého rozhlasu Jan Cibulka. Lenka ale v žádosti čestně prohlásila, že auto nikomu nepůjčuje a tak ho podle jejího vědomí nikdo jiný řídit nemohl.
Další osoba se mohla ve vozidle objevit pouze jako spolujezdec, a tehdy by o ní Lenka věděla, anebo pokud její auto použil někdo neoprávněně.
Co dělat, pokud chcete od policie získat vlastní data:
Napište žádost podle § 83 zákona č. 273/2008 Sb. o Policii České republiky. Pokud vás zajímají ještě přesnější údaje, které policie obvykle občanům nedodává, budete muset později podat ještě stížnost a možná se nakonec obrátit i na soud. Policie pak popisuje vyřizování žádostí na svých stránkách.
Byl postup policie správný?
Lenku zajímalo, proč policie nedodala všechny údaje, které o jejím vozidle shromáždila. Obrátila se proto na Úřad pro ochranu osobních údajů. Ten žádné pochybení neshledal. Postup odpovídal zákonému ustanovení. „Ustanovení je svým způsobem přesnější než je obecná ochrana údajů,“ vysvětluje ředitel sekce správní ÚOOÚ Josef Prokeš, „policie má zvláštní předpisy, které platí pro bezpečnostní oblast.“
Podle advokáta Jana Vobořila by však policie měla u každého případu a fotografie prokazovat, že k porušování práv třetí osoby skutečně dochází. „Měla by zjišťovat, jestli žadatel seděl v tom autě. Pokud tam žadatel seděl, není důvod proč by to policie měla odmítat. Má fotografie ze svých příslušných evidencí, takže je schopna to porovnat,“ myslí si Vobořil.
To, že policie mohla polohová data minimálně u některých fotografií poskytnout, připouští i Josef Prokeš. Lenka se proto rozhodla, že bude konkrétnější informace žádat dál. Jak to dopadne, se teprve ukáže.
Poslechněte si celý názor advokáta.
-
„Kam jsi včera šel tak sám?“ Mobilní operátor to ví a ukládá na 6 měsíců
23. březen 2018Společník na každém kroku. Dnes většina lidí nedá svůj mobil z ruky. Mezitím jejich pohyb sleduje operátor. Kde jste nějaký den byli, se dá zjistit s přesností několika desítek metrů. A nejsou to jediné údaje, které uchovává. Z informací od operátora pak mohou banky odhalit vaši solventnost.
-
Soukromí za slevu. Obchody mají díky zákaznickým kartám přehled
21. březen 2018Jedna slibuje okamžité slevy, kávu zdarma, nebo jen pravidelný přísun letáků do schránky. Zakládáme si je tam, kde nakupujeme obvykle, jindy si je zařídíme impulzivně a na dlouhou dobu na ně zapomeneme. Řeč je o zákaznických kartách, které dnes nabízí téměř každý obchod. Třeba Lenka měla v peněžence 25 kartiček.
-
Nudné úřední informace? Problém je, když je někdo cizí začne propojovat
20. březen 2018Nejvíc osobních dat má o lidech stát. Co všechno o občanech sbírá a jak je možné tyto údaje zneužít? Vyrazili jsme s figurantkou Lenkou k notáři a vyžádali si rejstříky, které se právě jí týkají. Zjistit se dá i to, kdo měl v minulosti o tyto výpisy zájem.
-
Sociální sítě: Digitální stopa zůstává, i když svá data chráníte
19. březen 2018Víte, co se o vás dá zjistit na internetu? Na získání základních informací potřeboval datový novinář Českého rozhlasu Jan Cibulka jen pár minut. Stačilo do vyhledávače zadat jméno figurantky. První díl seriálu Neviditelná ukazuje, jak jsme vystaveni rizikům na internetu.
-
Osobní údaje nejsou jen vaše. Jejich ochrana se týká i Českého rozhlasu
19. březen 2018Jméno, rodné číslo, adresa, číslo pojištěnce nebo třeba počet dětí. To jsou osobní údaje. Některé jsou méně citlivé a jiné více. Neměly by se ale dostat do nepovolaných rukou, které by s nimi mohly manipulovat. Radiožurnál pátral, co o nás vědí státní i soukromé subjekty. A jak to, co vědí, hlídají.
Seriál neviditelná
Stačí jméno a po pár minutách může cizí člověk najít i vaše rodné číslo. Seriál Českého rozhlasu Radiožurnál odhaluje, co o vás mohou vědět ostatní. Obchodníci, stát i sociální sítě. Podaří se ukrýt naši figurantku před zrakem druhých stran?
Reportáže vysíláme v 8:50. Rozhovory s vybranými hosty od 10:40.